COVID-19 Bilgilendirme Sayfası

Sarf malzemesi, makine-teçhizat üretimi

Sarf malzemesi, makine-teçhizat üretimi

Yüz Koruyucu Siperlik :

Üniversitemiz İnovasyon ve Teknoloji Topluluğu öğrencileri danışman hocalarının da desteğiyle sağlık çalışanları için yüz koruyucu siperlik üretiyor.Öğrencilerimiz ve öğretim üyelerimiz 3 boyutlu 7 yazıcıyla sağlık çalışanlarımızı Covid-19 riskinden korumak için yoğun çaba sarfediyor. Öğrenci toplulukları için yeniden düzenlenen Mavi Çatı’da yapılan çalışmalarda, günde 30 adet yüz koruyucu siperlik sağlık çalışanları için hazırlanıyor. 523 adet siperlik üretilerek Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne 450 adet ilçelerdeki hastanelere, 240 adet üniversitemiz çalışanlarına teslim edilmiştir.

 

Maske Üretimi :

Üniversite personelimizin ihtiyaçlarını karşılamak için Milas Meslek Yüksek Okulu Tekstil Giyim Ayakkabı ve Deri Bölümü ve El Sanatları Bölümü olarak 30,000 adet maske üretimine başlandı.


Organik Kolonya ve Sıvı Sabun Üretimi:

Güney Ege Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen ve Üniversitemizin yürütücülüğünü yaptığı proje sonucu, Yerkesik Mahallesi’nde kurulan Kozmetik Üretim Tesisi faaliyete geçmiştir.
Kozmetik Üretim Tesisi ile birlikte özellikle Covid-19 salgını nedeniyle ülkemizde yoğun talep gören kolonya ve sıvı sabun imalatı için çalışmalara başlanmıştır. Bu çalışma kapsamında 200ml'lik 2500 adet kolonya ile 400ml'lik 2000 adet sıvı sabun üretimi yapılacaktır. “Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi” markasıyla satışa sunulacak olan ürünlerde bölge halkının yetiştirdiği bitkiler ve aromatik bitkiler kullanılacaktır. Aynı zamanda bu tesiste gerçekleştirilecek çeşitli eğitim faaliyetleri ile hem kozmetik ürünler hakkında farkındalığının arttırılması hem de kozmetik üretimi alanında iş fikirleri geliştirmeyi düşünen girişimcilerin bu düşüncelerini gerçekçi bir zemine oturtması sağlanacaktır.