COVID-19 Bilgilendirme Sayfası

Sağlık Hizmet Sunumu

Sağlık Hizmet Sunumu

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi ile Sağlık Bakanlığı arasında Fakültemiz Öğretim Üyelerinin sağlık hizmetleri vermesi ve Sağlık Bakanlığına bağlı sağlık tesislerinin fakültemiz lisans ve lisansüstü (uzmanlık) eğitimiyle ilgili olarak kurumların birlikte kullanımına ilişkin işbirliği protokolü imzalanmıştır.

Bu kapsamda eğitim-öğretim ve sağlık hizmetleri faaliyetlerini sürdüren Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim Ve Araştırma Hastanemiz pandemi hastanesidir. COVID-19 vaka kabulü yapılmaktadır. 550 yatak kapasiteli Hastanemizde; Covid-19 Yoğun bakım ünitelerine 55 adet yatak, Yenidoğan yoğum bakıma 18 yatak, Covid-19 kliniklerine 130 yatak ve normal kliniklere 240 yatak ayrılmış olup pandeminin seyrine göre birimlerin yatak sayıları değiştirilmektedir. Taşınabilir olanlar dahil 70 adet ventilatör bulunmakla birlikte yakın zamanda 21 adet ventilatör hastanemize getirilerek ventilatör sayımız 91’e çıkmıştır. 


 

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim Araştırma Hastanesi COVID-19 Laboratuvarı

Muğla ilimizde hastane laboratuvarları içinde tek moleküler mikrobiyoloji alt yapısına sahip olan “COVID-19 laboratuvarı”mız Sağlık Bakanlığının “COVID-19 Yetkilendirilmiş Tanı Laboratuvarları Listesine” eklenmesi ile Muğla ilimizdeki tüm sağlık kurumlarının COVID-19 numunelerini (orofaringeal ve nazofaringeal sürüntülerini) çalışmaktadır. Muğla COVID-19 laboratuvarımız; 2 Dr. Öğr. Üyesi, 2 Tıbbi Mikrobiyoloji uzmanı ve 12 laboratuvar teknik personeli ile numunelerin sonuçlarını hızlı bir şekilde vermek için 7 gün test hizmeti sunmaktadır. Hastalardan alınan numunelerde, Sağlık Bakanlığının sağladığı kitlerle, COVID-19’un etkenine yönelik virüs tanısında duyarlılığı ve özgüllüğü yüksek altın standart bir test olan gerçek-zamanlı reverse transkripsiyon polimeraz zincir reaksiyonu” (rRT-PCR) metodu (kısaca PCR) ile virüs RNA’sı araştırılmaktadır. Gelen numunelerin PCR testleri aynı gün içerisinde çalışılıp sonuçlandırılarak hızlı bir şekilde tanı ve tedavinin yapılması sağlanmaktadır.

 

Üniversitemiz Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Metin Pıçakçıefe Muğla Pandemi İl Koordinasyon Kurulu Üyesi olarak görev yapmaktadır.