COVID-19 Bilgilendirme Sayfası

Uzaktan Öğretim Faaliyetleri

Uzaktan Öğretim Faaliyetleri

MSKÜ Uzaktan Eğitimde En Başarılı Üniversiteler Arasında

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, uzaktan eğitim süresince gösterdiği yüksek performansıyla, süreci en iyi yöneten Üniversiteler arasında dokuzuncu sırada yer aldı.

Türkiye’de üniversite ve yükseköğretim üzerine araştırmalar yapan bağımsız bir araştırma laboratuvarı olan Üniversite Araştırmaları Laboratuvarı (ÜniAr), Covid-19 Pandemi’si sürecinde uzaktan eğitime geçen üniversitelerin bu süreci ne kadar iyi yönettiklerine dair bir araştırma gerçekleştirdi.

Her yıl çeşitli konularda üniversitelerin performanslarını ölçen ÜniAr, bu defa uzaktan eğitim sürecinde öğrencilerini en yüksek seviyede memnun eden üniversitelerin sıralamalarını paylaştı.

18 bin lisans öğrencisinin katıldığı araştırmada, uzaktan eğitim sürecini en iyi yöneten devlet üniversiteleri arasında Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi dokuzuncu sırada yer aldı.

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Çiçek de uzaktan eğitim süreci boyunca öğrencilere en doğru kararları en kısa sürede iletmek için büyük çaba sarfettiklerini belirterek, bu başarıda emeği geçen herkese teşekkür etti.

 

 

Senkron ve Asenkron Uygulamalar

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından gerçekleştirilen Dijital Dönüşüm Projesi kapsamında Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi (MSKÜ) Uzaktan Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezi (UZEM) tarafından teorik ve uygulamalı derslerin tamamı 2019-2020 Eğitim-Öğretim Yılı Güz Yarıyılından itibaren, MOODLE tabanlı Ders Yönetim Sistemine (DYS) tanımlanmıştır. COVID-19 döneminde ise 16 Mart 2020 tarihinden itibaren Üniversitemiz bünyesindeki 1.077 öğretim elemanı toplam 7.930 dersi uzaktan eğitim yolu ile yürütülmektedir. Bu derslerin 7.139’u asenkron, 791’i senkron olarak gerçekleştirilmektedir. Salgın nedeniyle kampüs derslerinin çevrimiçi platforma çekilmesinin haricinde, Üniversitemiz bünyesinde Senato kararıyla asenkron olarak verilmekte olan ortak zorunlu dersler ile tamamen uzaktan eğitim ön lisans ve yüksek lisans programları da olağan şekliyle sürdürülmektedir.   

Senkron dersler için lisanslı ve DYS’ne entegre Adobe Connect kullanılmakta, asenkron ders videolarının hazırlanmasında Adobe Connect’in yanı sıra UZEM kontrolünde Microsoft Teams, Zoom, Camtasia gibi farklı uygulamalar tercih edilmektedir. Sanal sınıflarda senkron derslerin gerçekleştirilmesi, ders videolarının çekilmesi ve kaydedilmesi için, özellikle akıllı ve etkileşimli tahta, dokğman kamerası ve grafik tablet kullanımı gerektiren derslerde UZEM bünyesinde merkez kampüste yer alan dört (4) adet uzaktan eğitim stüdyosu ve bir (1) akıllı sınıf kullanılmaktadır. Bunun haricinde, sosyal izolasyon kuralları gereğince ders çekimlerini ve kayıtlarını ofislerinde ve evlerinde yapan öğretim elemanları için mikrofonlu kamera ve kulaklık temini yapılmıştır. 

16 Mart 2020 tarihinden sonraki süreçte, 29 Nisan 2020 tarihi itibariyle sistem raporları incelendiğinde, derslere erişim bağlamında Üniversitemiz öğrencilerinin 37.813’ünün (%92,04’ü) derslere eriştiği görülmektedir. Üniversitemiz öğretim elemanları dersleri kapsamında toplam 117.647 adet ve 2.126,897 GB içerik paylaşımında bulunmuştur.

Öğretim elemanlarımız dersleri kapsamında öğrencilerimizle 4.913 ders videosu, 68.590 kaynak ve dosya, 30.461 kitap-link-sayfa, 1.743 sözlük-forum-sohbet-anket etkinliği paylaşmış ve öğrencilerimize 11.718 ödev vermiştir.

Öğrencilerimiz 29 Nisan 2020 tarihi itibariyle sisteme 1.089.668 giriş ile birlikte derslere toplam 5.912.276 erişim sağlamıştır. YÖK ve Üniversitemiz Senatosu tarafından alınan kararlar doğrultusunda 2019-2020 Eğitim-Öğretim Yılı Bahar Yarıyılının sonuna kadar bu uygulamalar devam edecektir.

 

 

 


Sınav Uygulamaları

 

Salgın döneminde, 2019-2020 Eğitim-Öğretim Yılı Bahar Yarıyılı için ara sınav yerine ödev, proje, portfolyo, vaka analizi, rapor yazma, canlı performans kaydı, video kaydı, sunum kaydı ve benzeri kanıta dayalı etkinliklerden uygun olanının talep edilmesine ve öğrencilerin yaptığı çalışmalar üzerinden ara sınav notu almasına karar verilmiştir. Öğrencilerin bu etkinliklerden alacakları ara sınav notunun dersin yarıyıl sonu başarı notuna katkısı tüm ön lisans, lisans ve lisansüstü programlarda %40 olarak belirlenmiştir. 

Sınav uygulamalarına karar verilirken, öğrencilerin sınav yerine yapacağı çalışmaların COVID-19 kapsamında Ülke genelinde alınan önlemleri kesinlikle olumsuz etkilemeyecek, öğrencilerin zorunlu olarak evlerinden dışarı çıkmalarına neden olmayacak şekilde belirlenmesine özen gösterilmektedir. Benzer şekilde, evinde bilgisayarı ve/veya İnternet bağlantısı olmayan öğrencilerimiz, kağıt-kalemle yaptıkları ödevlerin fotoğraflarını çekerek uygun bir mobil cihazdan resim olarak atmaya yönlendirilmiştir. 

Ara sınav yerine yapılacak etkinliklerin dersi veren öğretim elemanları tarafından en geç 22 Nisan 2020 günü mesai bitimine kadar DYS üzerinden öğrencilere duyurulması ve öğrencilere ara sınav yerine yaptıkları çalışmaları göndermek için 8 Mayıs 2020 gününe kadar süre verilmesine karar verilmiştir. Böylece, düzenli İnternet erişimi olmayan öğrencilerimizin ve salgın nedeniyle sosyal izolasyon kurallarına uymak durumunda olan tüm öğrencilerimizin çalışmalarına yeterince zaman ayırabilmesi temin edilecektir.


Öğretim Elemanlarına Verilen Online Eğitimler

 

UZEM’in 2012 yılından bu yana yürüttüğü ve 300’ün üzerinde öğretim elemanının tamamlayarak belge sahibi olduğu e-Eğitmen Sertifika Programına ek olarak, COVID-19 döneminde Üniversitemiz öğretim elemanlarına Ders Yönetim Sistemimiz (DYS) üzerinden “Sanal Sınıflarda Öğretim” ve “Ders Yönetim Sistemi Kullanım Eğitimi” şeklinde iki farklı başlık altında verilen çevrimiçi eğitim ve kurslarla birlikte yazışma, video, e-posta yolu ile çeşitli bilgilendirme ve yönlendirmeler yapılmıştır. Bunlarla birlikte bu süreçte öğretim elemanlarımıza yüz yüze, videolar, e-postalar, telefonlar ve infografikler ile ihtiyaç duydukları destekler sağlanmıştır. Bu destek çalışmaları Uzaktan Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezi tarafından gerçekleştirilmeye devam edilmektedir.

UZEM Müdürü Doç. Dr. Müge Adnan'ın Acil Durum Uzaktan Öğretim Dönemiyle İlgili Bilgilendirmesi (23 Mart 2020)

Örnek Bilgilendirme Videosu: Adobe Connect ile Sanal Sınıf Oluşturma 

 

Öğrencilere Yönelik Bilgilendirme ve Destek Çalışmaları

 

COVID-19 döneminde Üniversitemiz öğrencilerine 16 Mart 2020 tarihinden itibaren Canlı Destek Hattı, video, e-posta, telefon yoluyla ve infografik duyuru paylaşımlarıyla bilgilendirme ve destek çalışmaları yürütülmüştür. Bunların dışında birimimizin güncellenen web sayfasında ve özellikle “Sık Sorulan Sorular” başlığı altında öğrencilerimize çeşitli bilgilendirmeler güncel bir şekilde yapılmaktadır. Bu bilgilendirme ve destek çalışmaları Uzaktan Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezi tarafından gerçekleştirilmeye devam edilmektedir.

Örnek Ders İçerikleri

Üniversitemiz hocalarının hazırlamış olduğu ve aşağıdaki bağlantılarda yer alan örnek dersleri inceleyebilir, hangi yöntemin size ve dersinize uygun olduğuna karar verebilirsiniz.

Uzaktan eğitim sisteminde kullanılan video, ses ve görüntü kayıtlarının, 6698 Sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ile 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na tabi olup izin alınmadan kullanılması ve paylaşılması durumunda ilgili kanun hükümlerinin uygulanacağını hatırlatırız.

Doç.Dr. Reşat Ünal’ın Rekombinant DNA Teknolojisi Dersi

Doç. Dr. Esra Sağlık'ın Çağdaş Sanat Yorumları Dersi 

Doç. Dr. Müge Adnan'ın Materials Development in ELT Dersi

Prof. Dr. Ali Osman Gündoğan'ın Varoluşçu Felsefe Dersi

Dr. Öğr. Üyesi Şamil Sefergil'in Ürogenital Sistem Dersi